Dance (ang. taniec) – termin wieloznaczny, w najszerszym sensie oznaczający każdy rodzaj muzyki tanecznej, niezależnie od jej charakteru.
„Definicja”
W węższym znaczeniu oznacza stosowaną w Europie zamienną nazwę muzyki eurodance lub określaną także nazwą dancefloor – potoczną, jednak powszechnie przyjętą wspólną nazwę kilku spokrewnionych komercyjnych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki disco, italo disco, muzyki house i jej podgatunków hip house i detroit house, podgatunku electro – muzyki freestyle oraz jednego z podgatunków muzyki trance, która czasami bywa zaliczana w całości jako podgatunek muzyki dance. Słownik języka polskiego wydawnictwa PWN natomiast definiuje muzykę dance jako styl w tanecznej muzyce pop. Określeniem muzyka dance bywa też nazywana cała muzyka klubowa. Często też określeniem muzyka dance jest nazywana muzyka dyskotekowa. Muzyka dance w węższym znaczeniu jest nazwana także club-dance, club lub mylnie techno-dance.
„Charakterystyka”
Wszystkie gatunki muzyki dance charakteryzuje mocny beat, nacisk na rytm i często rytmiczny przebieg utworu, elektroniczne brzmienie i przeznaczenie do odtwarzania w klubach nocnych.
Gatunki muzyki dance.
„Eurodance”
Muzyka taneczna popularna w latach 90. wywodząca się głównie z muzyki disco, Hi-NRG i house oraz podgatunku muzyki electro – freestyle, muzyki hip-hop, hip house, dance-pop, euro disco i techno, a później także muzyki trance, charakteryzuje się rytmicznym i szybkim, jednocześnie jednak melodyjnym brzmieniem. Zazwyczaj dzieliły się na partie śpiewane przez wokalistkę oraz kwestie rapowane przez mężczyznę. Słowa utworów eurodance zwykle były proste i „wpadające w ucho”, niosące ważne najczęściej optymistyczne przesłanie. Gatunek posiadał bardzo licznych reprezentantów takich jak: Basshunter, Crazy Frog, Alex Christensen, Snap!, Culture Beat, Dr. Alban, Pharao, Corona, Masterboy, Mr. President, John Scatman, Real McCoy, DJ BoBo, Fun Factory, La Bouche, 2 Unlimited, E-Rotic, 2 Brothers on the 4th Floor, Captain Hollywood Project, Ace of Base, Basic Element, Cascada, Waldo’s People.
„Bubblegum dance (happy house)”.
Gatunek powstały na bazie eurodance pod koniec lat 90. Charakteryzuje się prostymi tekstami głównie o młodzieńczych miłościach, zauroczeniach i wkraczaniu w dorosłość oraz adekwatnym do nich podkładem muzycznym, stąd też zyskał sobie opinię muzyki przeznaczonej głównie dla młodego odbiorcy. Przedstawiciele gatunku: Aqua, Vengaboys, Passion Fruit.
Gatunek wywodzący się z italo disco, chociaż niektórzy uważają, że wywodzi się wbrew nazwie z eurodance. W przeciwieństwie do eurodance nie występują tu już raczej kwestie rapowane, a treści utworów, jak i sama muzyka – niekoniecznie muszą być optymistyczne. W tworzeniu tego typu muzyki bardzo często wykorzystuje się tzw. vocodery – nadające głosowi wokalisty syntetyczne, nienaturalne brzmienie. Również ten gatunek posiada licznych przedstawicieli, takich jak: Gigi D’Agostino, Prezioso, Natasha Hagen.
„Dance mix (Epic house)”.
Współczesna muzyka taneczna, wywodząca się z muzyki house, niekiedy nazywana jej komercyjną odmianą. Utwory zazwyczaj śpiewane, posiadające wyraźną linię melodyczną, niemal zawsze szybkie i rytmiczne. Bardzo często nagrania tego gatunku to covery lub remiksy starszych przebojów – w praktyce zazwyczaj z lat 80. Wybrani przedstawiciele epic house: DJ Sammy, Groove Coverage, Novaspace, Vinylshakerz, David Guetta.
„Euro house”
Wspólna nazwa stosowana niekiedy dla gatunków epic house, eurodance i zbliżonych oraz określenie stylu muzyki house popularnego w latach 90. XX wieku wywodzącego się z muzyki funk, Hi-NRG i techno, który zawiera syntezatorowe melodie i bas.
„Vocal trance (Uplifting trance|epic trance, euro trance)”.
Współczesna muzyka taneczna mająca wiele cech wspólnych z epic house, jednak będąca jednym z podgatunków trance’u i mająca charakterystyczne dla tej muzyki brzmienie. Również tutaj dominują utwory śpiewane. Wybrani przedstawiciele euro trance: ATB, Ian Van Dahl, DJ’s@Work, Alice DeeJay, Sylver, Lasgo, Fragma, Paul van Dyk. Podgatunki muzyki euro trance oprócz epic trance to progressive trance, symphonic trance, anthem trance, ibiza trance, dream trance i dutch trance.
„Hard dance”
Termin określający grupę cięższych stylów elektronicznej muzyki tanecznej (z charakterystyczną cechą w postaci skocznego beatu 4/4). Najczęściej utożsamiany z hard trance, hard house, hardstyle, jumpstyle, freeform hardcore, happy hardcore, happy gabber, nu style gabber, trancecore i UK hardcore dance. Główni przedstawiciele: Cascada, Baracuda, Scooter, Basshunter, Headhunterz, Brennan Heart, Noisecontrollers, The Prophet.
„Eurobeat”
Współczesna muzyka taneczna wywodząca się z połączenia muzyki eurodance z J-pop (japoński pop). Gatunek ten powstał w latach 90. XX wieku. Charakteryzuje się szybkim brzmieniem utworów zbliżonym do gatunku happy hardcore. Przedstawiciele: Nick Mansel, Nikita JR, Live Music Gang.
„Anthem house (Arena house, Stadium house)”.
Współczesna muzyka taneczna powstała w latach 90., wywodząca się z muzyki house będąca stylem pokrewnym do stylu anthem trance. Charakteryzuje się brzmieniem o charakterze hymnu, odgłosami dopingu kibiców na stadionie sportowym i chwytliwą melodią. Prekursorem gatunku jest zespół muzyczny The KLF. Przedstawiciele: Faithless, Sash!, 2 Unlimited.
„Vocal house (Diva house)”.
Współczesna muzyka taneczna wywodząca się z muzyki house powstała w latach 90. charakteryzująca się rozbudowanymi partiami wokalnymi, często autorstwa zawodowych śpiewaczek zbliżonymi brzmieniowo do gatunku R&B i brzmieniem muzyki house. Przedstawiciele: Black Box, 49Ers, Foreal People.
„Power dance”
Termin określający muzykę eurodance tworzoną w języku polskim lub przez polskich twórców i wykonawców. Muzyka taneczna o ostrzejszym, „agresywniejszym” brzmieniu w stosunku do utworów disco polo i zawierająca elementy muzyki techno. Współcześnie część zespołów muzycznych łączy muzykę power dance z muzyką disco polo. Z tego powodu wobec tych zespołów stosowane jest określenie ich twórczości jako disco polo & dance.
„Inne podgatunki muzyki dance”.
Inne gatunki muzyki dance obok club-dance i eurodance to także dance-pop, dance-rock, latin-freestyle i teen pop. Oprócz tego do muzyki dance zalicza się też czasami: mainstage, big room house, hands up, scouse house, trance, electro house i disco house, a nawet moombahton i UK garage. W najszerszym znaczeniu to gatunki od muzyki disco poprzez dance-pop, house i techno do nawet muzyki hip-hop.
„Muzyka dance w Polsce”.
Niektóre gatunki dance są zbliżone do muzyki disco polo i często z nią mylone, od której odróżnia je wyraźne przesłanie skierowane do odbiorcy. Muzyka ta pomimo prostej i łatwo „wpadającej w ucho” melodii zawiera teksty mówiące o życiu oraz troskach z nim związanych, niejednokrotnie dając życiowe rady i wskazówki, natomiast w warstwie muzycznej muzykę dance od disco polo odróżnia brak jakichkolwiek elementów muzyki biesiadnej. Z tego powodu często do muzyki dance zaliczane jest italo disco, w którym podczas powrotu na scenę tworzył na początku lat 90. XX wieku Krzysztof Krawczyk. Często też utwory muzyki dance w stosunku do utworów disco polo są ostrzejsze, „agresywniejsze” w brzmieniu. Oprócz tego muzykę dance od disco polo odróżnia to, że muzyka dance jest nurtem elektronicznej muzyki tanecznej (muzyki klubowej), a disco polo jest gatunkiem tanecznej muzyki popularnej i polską odmianą muzyki dyskotekowej.
Fizycznie polską muzykę dance od disco polo odróżnia zwykle wyższy współczynnik uderzeń perkusji na minutę (BPM). Mylenie niektórych gatunków muzyki dance z muzyką disco polo spowodowane jest początkami tego nurtu muzycznego w Polsce w okresie największej popularności muzyki disco polo, łączeniem przez niektóre zespoły muzyki disco polo w warstwie muzycznej z muzyką dance oraz zniknięciem z mediów polskich wykonawców tego nurtu na początku XXI wieku wraz z wykonawcami muzyki disco polo. Muzyka eurodance w Polsce tworzona w języku polskim lub przez polskich twórców dla odróżnienia od disco polo nazywana jest muzyką power dance. Współcześnie część zespołów muzycznych łączy muzykę power dance z muzyką disco polo. Z tego powodu wobec niektórych zespołów stosowane jest określenie ich twórczości jako disco polo & dance. Początki historii muzyki dance w Polsce to połowa lat 90. XX wieku. Utwory polskich wykonawców muzyki dance zawierały też wtedy elementy stylów muzycznych euro disco i Hi-NRG. Polscy przedstawiciele muzyki dance z tego okresu to m.in. Stachursky, United, Thomas, D-Bomb i Zero.
Wyrózniamy:
Więcej muzyki dance znajdziesz tu: http://since80.pl/wykonawcy/
- Fanpage: http://facebook.com/dj.lukas1985/
- Chomik: https://cutt.ly/Pt6kGW0
- YouTube: https://cutt.ly/0t55ZoT